Updated Monday, March 18 at 9:34 pm

U.S. Senator Minnesota
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amy Klobuchar (I) (DFL)1,566,17460%
 Jim Newberger (R)940,43736%
 Dennis Schuller (LMN)66,2363%
 Paula Overby (G)23,1011%
U.S. Senator Minnesota - Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tina Smith (I) (DFL)1,370,54053%
 Karin Housley (R)1,095,77742%
 Sarah Wellington (LMN)95,6144%
 Jerry Trooien24,3241%
U.S. Representative Minnesota - First Congressional District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Hagedorn (R)146,20050%
 Dan Feehan (DFL)144,88550%
U.S. Representative Minnesota - 2nd Congressional District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Angie Craig (DFL)177,95853%
 Jason Lewis (I) (R)159,34447%
Governor Minnesota
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Walz (DFL)1,393,09654%
 Jeff Johnson (R)1,097,70542%
 Chris Wright (GLC)68,6673%
 Josh Welter (L)26,7351%
Attorney General Minnesota
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Keith Ellison (DFL)1,249,34749%
 Doug Wardlow (R)1,150,49445%
 Noah Johnson (GLC)145,7836%
Secretary of State Minnesota
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Simon (I) (DFL)1,328,41852%
 John Howe (R)1,109,13844%
 William Denney (IP)103,6504%
State Auditor Minnesota
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Julie Blaha (DFL)1,250,74049%
 Pam Myhra (R)1,095,35543%
 Michael Ford (LMN)133,9615%
 Chris Dock (L)53,1272%
State Representative Minnesota - District 21A
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Barb Haley (I) (R)11,06857%
 Lori Ann Clark (DFL)8,37243%
State Representative Minnesota - District 21B
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Steve Drazkowski (I) (R)11,51163%
 Jonathan Isenor (DFL)6,61937%
State Representative Minnesota - District 24A
100% OF PRECINCTS REPORTING
 John Petersburg (I) (R)10,19761%
 Joe Heegard (DFL)6,61639%
State Representative Minnesota - District 24B
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Brian Daniels (I) (R)8,97260%
 Yvette Marthaler (DFL)6,07640%
State Representative Minnesota - District 25A
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Duane Quam (I) (R)10,37654%
 Jamie Mahlberg (DFL)8,95746%
State Representative Minnesota - District 25B
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Duane Sauke (I) (DFL)11,26060%
 Kenneth Bush (R)7,45240%
State Representative Minnesota - District 26A
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Tina Liebling (I) (DFL)10,42963%
 Paul Wilson (R)6,04737%
State Representative Minnesota - District 26B
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Nels Pierson (I) (R)11,79054%
 Tyrel Clark (DFL)10,14646%
State Representative Minnesota - District 27A
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Peggy Bennett (I) (R)9,95757%
 Terry Gjersvik (DFL)7,65143%
State Representative Minnesota - District 27B
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeanne Poppe (I) (DFL)8,52357%
 Christine Green (R)6,31943%
State Representative Minnesota - District 28B
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Gregory Davids (I) (R)10,35155%
 Thomas Trehus (DFL)8,30845%
Minnesota Supreme Court Associate Justice 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Margaret Chutich (I)1,054,82156%
 Michelle MacDonald825,78644%
Minnesota Court of Appeals Judge - Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lucinda Jesson (I)1,158,70563%
 Anthony Brown683,23437%
U.S. Representative Iowa - District 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Abby Finkenauer (D)169,34851%
 Rod Blum (I) (R)152,94046%
 Troy Hageman (L)10,2283%
U.S. Representative Iowa - District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve King (I) (R)157,22150%
 J.D. Scholten (D)146,69847%
 Charles Aldrich (L)6,3122%
 Edward Peterson1,9391%
Governor Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kim Reynolds (I) (R)662,63450%
 Fred Hubbell (D)623,10547%
 Jake Porter (L)21,0962%
 Gary Siegwarth7,3411%
Attorney General Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tom Miller (I) (D)871,64677%
 Marco Battaglia (L)259,63023%
Secretary of State Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Paul Pate (I) (R)680,99953%
 Deidre DeJear (D)576,60845%
 Jules Ofenbakh (L)30,3332%
State Auditor Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rob Sand (D)652,52851%
 Mary Mosiman (I) (R)596,94947%
 Fred Perryman (L)32,9663%
State Treasurer Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Fitzgerald (I) (D)702,80155%
 Jeremy Davis (R)549,63043%
 Timothy Hird (L)30,8202%
Agriculture Secretary Iowa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Naig (I) (R)646,93750%
 Tim Gannon (D)595,61046%
 Rick Stewart (L)38,5443%
State Senator Iowa - District 27
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Amanda Ragan (I) (D)12,76251%
 Shannon Latham (R)12,28549%
State Representative Iowa - District 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Tedd Gassman (I) (R)7,12857%
 Debra Jensen (D)5,38243%
State Representative Iowa - District 51
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Jane Bloomingdale (I) (R)7,29159%
 Tim Knutson (D)5,16441%
State Representative Iowa - District 55
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Michael Bergen (I) (R)6,90250%
 Kayla Koether (D)6,89450%
Rochester Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kim Norton31,81068%
 Charlie O'Connell14,93832%
Rochester City Council Ward 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Patrick Keane4,19050%
 Heather Holmes4,14650%
Rochester City Council Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nick Campion (I)5,57976%
 Arlo Kroening1,75424%
Rochester City Council Ward 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shaun Palmer3,96750%
 Judy Hickey3,90750%
Olmsted Co. Attorney
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Ostrem (I)37,34565%
 Geoffrey Hjerleid19,88535%
Olmsted Co. Commissioner District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Matt Flynn (I)5,66661%
 John Helmers3,60039%
Rochester Public Schools Board Member Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Melissa Amundsen32,51671%
 Bruce Kaskubar13,04329%
Rochester Public Schools Board Member Position 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Julie Workman (I)29,49764%
 John Eischen16,26536%
Rochester Public Schools Board Member Position 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jean Marvin (I)28,15565%
 Dwight Ferguson15,38035%
Rochester Public Schools Board Member Position 6
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cathy Nathan29,19966%
 Greg Gallas15,33134%
Byron Public Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jan Reed1,58618%
>Craig Fuchs1,49117%
>Harvey Bergh (I)1,28615%
 Sara Gettman1,27615%
 Rebecca Siewert93611%
 Andy Krogstad85710%
 Ryan Kennedy7819%
 Jeremy Zacher5386%
Eyota Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tony Nelson45961%
 Franklin Merchant29439%
Eyota City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jamie Ward46836%
>Ranard (Ray) Schuchard (I)32325%
 John Chesney27521%
 Bill MacMonegle21817%
Oronoco City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lori Novak41733%
>Patricia Shields (I)23919%
 Richard Swartwood22818%
 Kevin Copple19015%
 Beau Hanenberger (I)18915%
Stewartville City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Craig Anderson (I)1,44732%
>Josh Arndt1,44232%
 Richard Uptagrafft (I)1,03723%
 Daniel Ware56213%
Stewartville Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ryan Ravenhorst2,55523%
>Rebecca Wortman (I)2,45122%
>Todd Emanuel (I)2,39921%
>Lori Miller-Beach (I)2,14719%
 Ethan Riggin1,66615%
Mower County Sheriff
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Sandvik 8,31161%
 John Bachman 5,34139%
Mower Co. Auditor/Treasurer
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Felten8,07460%
 Steve Reinartz (I)5,29840%
Mower County Commissioner District 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jerry Reinartz (I)2,05766%
 Penra Grimley1,07834%
Mower County Commissioner District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Baldus1,05055%
 Tony Bennett (I)87345%
Austin City Council Member At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Austin3,79058%
 Susan Fell Johnson2,70542%
Austin City Council Ward 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rebecca Waller1,39959%
 Jeff Arneson98141%
Austin City Council Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joyce Poshusta1,02854%
 Brian Heimer86746%
Austin Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kathy Green (I)5,51119%
>Peggy Young (I)5,22418%
>Angie Goetz (I)5,17318%
>Don Fox (I)4,82717%
 Ojove Akane2,82810%
 Curtis Schmit2,6859%
 Aaron DeVries2,5319%
Brownsdale City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jessica Bakken17936%
>Debra Schuette (I)17635%
 Jan Ball (I)14529%
Brownsdale City Council Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rick Smith15855%
 Ardis Jensen13045%
Le Roy City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ashley Huntley (I)23132%
>Gene Miller (I)22431%
 Georgena Bird13519%
 Daisie Fox13018%
Leroy-Ostrander Public School Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Lewison (I)66532%
>Teresa Frazer54526%
>Cassidy Milks46322%
 Paul Hamlin (I)39919%
Lyle Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gary Harrison17285%
 Rick Matter3115%
Lyle Public School Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Carrie Nelson32026%
>David Frank27723%
>Krista Pell26021%
 Chad Heard24720%
 Renee Gogolewski12410%
Mapleview Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Arnie Johnson3155%
 Larry Naatz2545%
Rose Creek City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Andrew Felten15048%
>Bobbie Greenlee11035%
 Kimberly Landherr5016%
Southland Public Schools Bond Question 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 1,05861%
 No 67739%
Southland Public Schools Bond Question 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 93955%
 No 75945%
Southland Public Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vance Wilson92321%
>Michelle Nelson (Buda) (I)86720%
>Holly Meyer82319%
 David Schwartz63915%
 Joe Landherr53712%
 Kretta Menuey3017%
 Casey Erwin2736%
Albert Lea Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vern Rasmussen Jr. (I)3,80451%
 George Marin3,62249%
Albert Lea City Council Ward 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Reid Olson (I)67752%
 Gary Hagen62048%
Albert Lea City Council Ward 6
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Al "Minnow" Brooks (I)56062%
 Nick Ronnenberg34438%
Albert Lea Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dennis Dieser5,76519%
>David Klatt (I)5,31717%
>Kim Nelson5,12117%
>Jill Marin (I)4,75315%
 Mark Ciota (I)4,01113%
 Brian Anderson3,10410%
 Kalli Rittenhouse2,9009%
Freeborn County Commissioner District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dan Belshan (I)1,82872%
 Ken Osmonson69728%
Freeborn County Recorder
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kelly Callahan (I)8,66969%
 Susan Tasker3,85231%
Alden City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Heath Reindal24447%
>Jon Duncan (I)15129%
 Scott Hemmingsen12123%
Alden-Conger Public School Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Douglas Steele (I)57823%
>Chad Schmidt55723%
>Robert Korman (I)52921%
>Mathew Erkkila40216%
 Mark Wedin39616%
Clarks Grove Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bruce Hansen (I)15552%
 Gary Olson7826%
 Jon Mickelson6321%
Clarks Grove City Council Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Justin Hove15356%
 Cheryl Garcia11844%
Geneva City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Greg Bartsch18035%
>James Beenken (I)11322%
 Brooke Berg7915%
 Jake Jensen6813%
 Tim Gassmann5611%
 Richard Weckworth (I)214%
Geneva City Council Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Susan Phillips16864%
 Jordan Carroll9636%
Hayward Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Hansen (I)7562%
 Nate Lein4638%
Hayward City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Susan Ruble (I)9845%
>Gene Flaskerud (I)6028%
 Naomi Thompson5927%
Myrtle City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sara Lawson1437%
>John (Jack) Bridley1334%
 Patricia Lawson (I)1129%
Claremont Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rick Butler7656%
 Kiel Schleusner6044%
Hayfield Community Schools Board Members (3 Elected)
71% OF PRECINCTS REPORTING
 Curt Heydt1,18729%
 Chad O'Connor1,03925%
 Lori Rouhoff (I)97324%
 Kevin Bronson59714%
 Kevin Selfors3428%
Kasson City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Melisa "Mel" Ferris1,38931%
>Duane Burton1,05024%
 Doug Buck (I)99322%
 Coy Borgstrom (I)98622%
Kasson-Mantorville Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Angie Richards (I)2,76030%
>Mark Torkelson2,34826%
>Zachary Peterson2,12623%
 Rob Hamlin (I)1,89221%
Mantorville Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chuck Bradford (I)36167%
 James Potter18033%
Mantorville City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Don Hofstad (I)38843%
>Sharon Davern25628%
 Luke Nash25528%
Triton Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dale Jensen (I)1,74522%
>Wendy Kenworthy1,73822%
>Melissa Kubat (I)1,64821%
>Lloyd Henslin Jr. (I)1,42418%
 Emily Scanlan1,30817%
Triton Public Schools Bond Question 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Yes 1,29146%
>No 1,51454%
Triton Public Schools Bond Question 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Yes 1,26746%
>No 1,51654%
Triton Public Schools Bond Question 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Yes 1,20743%
>No 1,58357%
West Concord City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeffery Burse15556%
 Heather Schandorff12044%
Fillmore Co. Sheriff
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John DeGeorge6,62170%
 Tom Kaase (I)2,86030%
Fillmore Co. Auditor/Treasurer
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Heidi "Bly" Jones4,96955%
 Brian Hoff4,01245%
Canton City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Charlie Warner (I)7245%
>Carl Ernst5232%
 Jason Magnuson3622%
Chatfield Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Russell Smith (I)65559%
 Dan Folken45041%
Chatfield Public Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Matthew McMahon (I)1,38229%
>Lanny Isensee (I)1,38129%
>Scott Backer (I)1,19925%
 Dorothy-Helen Billmeier82417%
Fillmore Central Public Schools Board Member At Large (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sue Sikkink (I)1,56024%
>Craig Britton (I)1,41722%
>Shelly Topness (I)1,38521%
>Jennifer Pickett1,24419%
 Emily Ellis-Onsager (I)89914%
Fountain City Council Member At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Terry Hanson10036%
>Ronald Reisner7728%
 Michael Root5520%
 Colleen Foehrenbacher4416%
Harmony City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tony Webber29335%
>Stephen Sagen27633%
 Kyle Morem (I)26732%
Lanesboro Public Schools Bond Referendum
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 67969%
 No 31131%
Ostrander Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Pam Kunert5354%
 Patrick Nesler (I)4646%
Ostrander City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>D.J. Start (I)6034%
>Stephanie Start4023%
 Vernon Thompson3621%
 Jeremy Runkle2716%
 Kimberlie Nesler116%
Peterson City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dave Colbenson (I)5936%
>Gail Barnard-Boyum (I)5534%
 Pete Erickson4930%
Spring Valley City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chris Danielson57633%
>Luan Ruesink51730%
 John Dols48528%
 Thomas Brunson1619%
Whalan City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kimberly Berekvam (I)3043%
>Johnny Halvorson2130%
 Alesha Sveen1927%
Wykoff Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Alan Williams (I)12854%
 Wade Baker10846%
Wykoff City Council Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lyle Morey10624%
 Richard Gleason (I)8419%
 Melissa (Missy) Musel8419%
 Mitchell Grabau6415%
 Rich Bottorff5112%
 Jerico Bushman348%
 Gerald Jacobson Sr.174%
Winona Co. Commissioner District 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chris Meyer2,52168%
 Paul Double1,21032%
Winona Co. Commissioner District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marie Kovecsi (I)2,23957%
 Mike Charron1,66543%
Winona Co. Commissioner District 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marcia Ward (I)2,76468%
 Bryce Allen-Orville Lange1,31332%
Winona City Council Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eileen Moeller1,26860%
 Gerry Krage (I)84540%
Winona Area Public Schools Bond Referendum
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 8,58856%
 No 6,74644%
Winona Area Public Schools Board Member At Large (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nancy Denzer8,42735%
>Karl Sonneman5,28722%
 Ben Baratto (I)5,07621%
 Jim Schul4,97321%
Winona Area Public Schools Board Member District 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Schild1,66158%
 Ted Hazelton1,19842%
Winona Area Public Schools Board Member District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Hanratty1,05556%
 Gerald Portman82744%
Dakota Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Merlin Thompson (I)9269%
 Gregory Dobrunz4131%
Elba City Council
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Wayne Ehlenfeldt (I)2543%
 Janice Ball1729%
 Christina Finck1628%
Goodview City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Richard Ledebuhr (I)88538%
>Jack Looman81235%
 Michael Alexander (I)64528%
Lewiston Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Beth Carlson (I)28751%
 Larry Rupprecht28149%
Minneiska City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Suzie Ehlo4035%
>Marilyn (Mel) Heaser (I)3935%
 Daniel Konkel3430%
Rollingstone Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Paul Kreidermacher (I)22665%
 Geri Lehnertz12335%
St. Charles Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amy Berends (I)1,70524%
>Roger Leistikow (I)1,48421%
>Karen Hanson1,47121%
>Travus Gransee (I)1,24418%
 Eric Manley1,09916%
Stockton Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
 David Johannes (I)16250%
 Christopher Parker16250%
Stockton City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Travis McElmury (I)17434%
>Neil Hjelmeland (I)17233%
 Kevin Northouse17133%
Wabasha City Council Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Timothy Wallerich24354%
 Sharon Burke20346%
Kellogg Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dan Schmitz (I)16066%
 Frank Lee8434%
Kellogg City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Crilly14131%
>Pat Halverson12027%
 Susan Kay Bronner (I)10624%
 Richard Reinhardt4811%
 Eric Sattre358%
Lake City Council (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amy Kohrs Alkire1,30621%
>Faye Brown1,27121%
>Russell Boe (I)1,15919%
 John Mead1,00917%
 Jason DeVinny71112%
 Greg Schreck (I)65911%
Lake City Public Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dawn Balow (I)2,52427%
>Mike Ohlhaber (I)2,01521%
>Becca Weist (I)2,00921%
 Kevin Dather1,32314%
 Kevin Pavelka1,14012%
 Thomas Harvey Kregel5095%
Mazeppa City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeffery Nelson25647%
>Michael Hammes (I)18935%
 Henry Betcher9618%
Plainview City Council - Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Donald Kuschel71158%
 Tracy Ann Hutchison51642%
PEM Community Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Bade1,97720%
>Roger Rahman1,91519%
>Stacy Fox (I)1,84218%
>Ron Springer1,58616%
 Matt Davidson1,44314%
 Darin Breza1,19412%
PEM Community Schools Bond Referendum
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 1,89159%
 No 1,29941%
Goodhue Co. Sheriff
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marty Kelly12,27556%
 Paul Gielau9,82144%
Red Wing Council Member At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Laurel Stinson3,59952%
 Ralph Rauterkus (I)3,30548%
Red Wing City Council Wards 1 & 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dean Hove (I)2,05053%
 Stephanie Elsen1,79547%
Red Wing City Council Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Becky Norton (I)1,18762%
 Ted Seifert73838%
Red Wing City Council Ward 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Erin Buss80455%
 Burke Murphy67145%
Red Wing Public Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Bryant4,23721%
>Arlyn Diercks (I)3,74618%
>Holly Tauer3,67618%
 Jennifer Tift3,66518%
 Mark Ryan2,92214%
 Janet Johnson2,35211%
Cannon Falls Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Althoff1,31170%
 Lisa Wilcox-Erhardt56830%
Cannon Falls City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mary Jill Bringgold80926%
>Bill Duncan (I)65421%
 Kenneth Carpenter (I)53117%
 Cathy Gallups43614%
 Merlyce "Merle" Johnson43114%
 Brian Stegenga2769%
Cannon Falls City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Gesme1,21841%
>Matt Montgomery86129%
 Mary Snelling50017%
 Steve Carlsen41114%
Cannon Falls Area Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Anna Olson2,33831%
>Bill Thompson2,14328%
>Brenda Owens (I)1,93425%
 Nels Swenning1,18416%
Goodhue Public Schools Referendum Question 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 82356%
 No 65244%
Goodhue Public Schools Referendum Question 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 73751%
 No 71749%
Kenyon Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Engel (I)53567%
 Karla Bauer26033%
Kenyon-Wanamingo Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kevin Anderson1,50219%
>Marilyn Syverson (I)1,15914%
>Debb Paguin (I)1,05013%
>Tonya Craig1,01313%
 A.J. Lindell7239%
 Jennifer Lerfald5757%
 Kasey Cordes5697%
 Brad Kennedy5677%
 Phillip Parrish4556%
 Mary Frutiger4476%
Pine Island City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Johnson (I)74430%
>Kelly Leibold71629%
 Jonathan Pahl 67427%
 Jerry Vettel (I)36215%
Randolph Public Schools Bond Referendum
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 76156%
 No 59644%
Zumbrota City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kristina (Tina) Hostager (I)74929%
>Chris Horvath73629%
 David Dahlen (I)60423%
 Willard Everhart49019%
Zumbrota-Mazeppa Schools Board Members (3 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>James Wendt (I)1,71223%
>Amanda Peters1,64222%
>Jean Roth (I)1,57621%
 Stephanie Miller1,24017%
 Shannon Bauer1,22217%
Steele Co. Sheriff
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lon Thiele (I)8,32953%
 Darrin Helget7,25947%
Steele Co. Commissioner District 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>James Brady (I)1,77160%
 Sylvia Archer1,17840%
Blooming Prairie Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Curtis Esplan46954%
 Harold Peterson (I)39746%
Owatonna City Council Member At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeffery Okerberg (I)5,97365%
 Kurt "Walker" Anderson3,27735%
NRHEG Public Schools Board Members (4 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Travis Routh (I)1,71923%
>Rick Schultz (I)1,70823%
>Lucas Routh1,47520%
>Rich Mueller1,28717%
 Jody Wynnemer1,20116%
Houston Co. Commissioner District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eric Johnson1,07462%
 Justin Zmyewski (I)65538%
Houston Co. Commissioner District 3 - Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Burns75655%
 Bruce Bulman27020%
 Ryan Stenzel21216%
 Bruce Kuehmichel1269%
Houston Co. Commissioner District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Teresa Walter (I)1,17058%
 Ken Visger86442%
Houston Co. Recorder
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Susan Schwebach3,88551%
 Becky Konieczny-Peterson3,72849%
Brownsville City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff LeJeune22653%
>John Janqula12028%
 Jacob Danielson8420%
Hokah Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Walsh (I)13652%
 Lee Tippery12848%
Hokah City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ben Spanjers (I)12729%
>Don Bissen (I)12127%
 Tom Oldenburg11325%
 Rebecca Albrecht (I)8319%
Hokah City Council - Special Election
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Feuerhelm13450%
 Jerry Martell13250%
Houston Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Olson (I)22553%
 Tony Schultz19647%
La Crescent City Council (2 Elected)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Teresa O'Donnell-Ebner1,16430%
>Cherryl Jostad1,01626%
 Ryan Hutchinson (I)92624%
 Adam Kimball42011%
 Joel Schmit3579%